Przylądek Vedrens Ende

 

Wycieczka na Koniec Świata

Będąc w Oslo zafunduj sobie wycieczkę na Koniec Świata  (norw. Verdens Ende) – tak właśnie nazywa się ten szczególny skrawek wybrzeża ok. 130 km na południe od Oslo.
Nazwa Koniec Świata może wielu kojarzyć się z jakimś nagłym urwiskiem o wyjątkowej dramaturgii. Chociaż w przypadku Verdens Ende jest nieco inaczej, miejsce to zdecydowanie na swoją nazwę zasługuje.

Natura obdarowała Norwegię dziesiątkiem tysięcy zakątków, które można by trywialnie nazwać ”pięknymi”. Na każdym kroku obserwujemy więlką próbę sił: bezkresne połacie iglastych lasów, falujących po górzystym gruncie, w który z niemalże każdej strony brutalnie wżynają się poszarpane jęzory lodowatych głębin, tworząc spektakularne fiordy.
Delektując się tymi ostrymi kontrastami, jednocześnie odnosimy wrażenie, że czegoś tu brakuje: w Norwegii, a szczególnie wzdłuż jej wybrzeża, trudno doświadczyć natury w sposób łagodny, sielankowy. Szerokich, piaszczystych plaż jest bardzo niewiele, a tam, gdzie je można znaleźć, woda z reguły jest zbyt zimna, aby się w niej kąpać  (wyjątkiem jest Sola w okolicach Stavanger).
Na tym tle Verdens Ende stanowi przyjemną odmianę. Nadal nie jest to plaża, tylko otoczony rojem wysepek przylądek, jendak natura tego miejsca raczy utęsknioną łagodnością. Zamiast porośniętych świerkami urwisk mamy archipelag niskich, gładkich skał, wyłaniających się ze spokojnych wód jak grzbiety wielorybów.

Verdens Ende leży u zbiegu zatoki Oslofjord i cieśniny Skagerrak, oddzielającej wybrzeża Szwecji, Danii i Norwegii i jest rezerwatem przyrody wchodzącym w skład Parku Narodowego Færder. Chrakterystycznym elementem przylądka jest okazała replika dawnej drewnianej latarni, tzw. vippefyr. Brak drzew sprawia, że wkraczając na teren rezerwatu od razu ukazuje się cała panorama archipelagu, którego centralnym punktem jest niewielki acz ruchliwy port jachtowy. Największe skały połączone są pomostami, dzięki którym łatwo można oddalić się od lądu. Mimo iż miejsce bywa silnie oblegane przez turystów, to tutejsze ukształtowanie terenu pozwala każdemu na znalezienie własnego, cichego zakątka. Latem temperatura przejrzystej wody zachęca do dłuższych kąpieli. Również amatorzy wędkarstwa nie poczują się zawiedzeni.

Położenie i dojazd
Autostrada E18 w Kierunku Kristiansand. Około 98 km za Oslo zjazd na drogę 308 którą należy jechać do samego końca. Podróż z Oslo trwa niecałe 2 godziny.