Rowery miejskie Bysykkel

Tani, szybki i przyjemny sposób na przemieszczanie się po centrum Oslo.    

Bysykkel, czyli ogólnodostępne rowery miejskie, to doskonały system umożliwiający szybkie i bezproblemowe przemieszczanie się po centrum Oslo w okresie pozazimowym.

Usługa została wprowadzona w pierwszej kolejności z myślą o stałych mieszkańcach miasta, można się więc cieszyć, że udostępniono ją również turystom. Wypożyczenie jednego roweru kosztuje turystę około 50 pln za dobę, co  jest kwotą porównywalną z całodziennym biletem na komunikację miejską. Mimo to Bysykkel jest idealnym rozwiązaniem do przemieszczania się w obrębie centrum miasta; często trwa to szybciej niż korzystanie z autobusów i tramwajów. Ponadto nie trzeba też martwić się o pilnowanie roweru: wystarczy odstawić go na jeden z około 100 statywów, rozmieszczonych w niedalekich odległościach od siebie w granicach obwodnicy śródmiejskiej Ring 2. Kiedy czas ruszać w dalszą drogę – wystarczy wziąć nowy rower. To samo kiedy przydzielony nam jednoślad okaże się uszkodzony, lub kiedy sami go uszkodzimy, co jest sztuką dość trudną, z uwagi na jego solidną i prostą budowę. Użytkownik nie ponosi więc żadnej odpowiedzialności w przypadku awarii swojego Bysykkel.

Obsługa systemu jest dziecinnie prosta: po przyłożeniu karty do czujnika umieszczonego na końcu każdego statywu, na ekranie pojawia się numer roweru, z którego została zwolniona blokada. Od tej chwili przez kolejne 3 godziny jest on do dyspozycji użytkownika. Jeżeli planuje on dłuższą przejażdżkę, po prostu odstawia rower przy dowolnym statywie i od razu może zamienić go na inny. W przypadku przekroczenia limitu czasowego, karta zostaje obciążona punktem karym. 3 punkty karne blokują kartę. Jeśli statyw chwilowo jest pusty, to po przyłożeniu karty na ekranie pojawi się informacja o najbliższej stacji dysponującej rowerami. Znalezienie jej zwykle nie trwa dłużej niż kilkanaście minut. Mapę statywów wraz z ich bieżącym statusem można też znaleźć natronie internetowej Bysykkel.

Chociaż rowery miejskie można pobierać w godzinach od 6 do 24, to ich zwrot jest możliwy przez całą dobę. To bardzo dogodne dla wieczornych gości barów, chcących zaoszczędzić na horrendalnie drogich taksówkach. Wystarczy pobrać rower przed północą i zwrócić go przed upływem 3 godzin. Tu uwaga: jeśli użytkownik zdecyduje się na pozostawienie roweru poza statywem automatycznie blokującym rower, musi zadbać o jego właściwe zabezpieczenie, ponieważ w przypadku kradzieży będzie on zmuszony do zapłaty odszkodowania.

Adres
Karty Bysykkel można nabyć w informacji turystycznej Oslo Visitor Center, mieszczącej się w budynku dworca głównego Jernbanetorget (Oslo S).
Cena
50 pln za dobę
Godziny otwarcia informacji turystycznej
Wszystkie dni tygodnia, od maja do września: 9 – 18, od października do kwietnia: 9 – 16
Godziny otwarcia statywów
Wszystkie dni tygodnia 6 – 24
www.bysykler.no