Trasy narciarskie w Norefjell

Wspaniały górski ośrodek narciarski zaledwie 100 km od Oslo.

Norwegia nartami stoi, to powszechnie znany fakt. Tu narciarstwo nie jest jedynie sportem i sposobem na rekreację, to nieodłączna część kultury, przekazywana kolejnym pokoleniom i traktowana nadzwyczaj poważnie spuścizna narodowa.
W tym kontekście z Norwegią kojarzą nam się przede wszystkim biegi narciarskie, w których to miejscowi od dziesięcioleci dominują na międzynarodowych arenach. Kiedy jednak mowa o dyscyplinach zjadowych, na myśl przychodzą nam zwykle Alpy, albo nasze lokalne Tatry i Sudety.
Jest jednak kilka dobrych powodów, aby poszosować w miejscu dotąd tak nieznanym, jak Norefjell. Po pierwsze, dzięki korzystnemu położeniu geograficznemu masywu, w sezonie zimowym możemy być na nim niemal pewni solindnej pokrywy śnieżnej i bardzo dobrych warunków do jazdy na torach i stokach. Do tego z uwagi na dużą ilość baz narciarskich na terenie całego kraju, bardzo rzadko da się tu doświadczyć tłoku i, co za tym idzie, kolejek do wyciągów. To, w połączeniu z niską gęstością zaludnienia i otaczjącą nas zewsząd dziką przyrodą, sprawia, że w Norefjell przygodę z nartami przeżywa się w wyjątkowo intymnej i bezstresowej atmosferze.
Masyw liczy zaledwie 1500 metrów wysokości, mimo to jego zaplecze prezentuje się imponująco: 13 wyciągów, 28 tras zjazdowych, z których najdłuższa liczy 7 km; park sowboardowy, ponad 1000 metrów przewyższenia między Ravnås, ostatnią stacją wyciągu, a dolną Dalstasjonen. Do tego dochodzi około 120 km preparowanych tras biegówkowych, które zachęcają do spróbowania tej, w naszym kraju czasem niedocenianej, a jakże fascynującej i wciągającej dyscypliny sportu.

Prawdopodobnie najważniejszą zaletą Norefjell jest jego względnie niewielka odległość od Oslo, dzięki czemu nie trzeba martwić się o nocleg w górskich ośrodkach. To doskonała okazja dla amatorów ziomwej rekreacji odwiedzających stolicę Norwegii.

Dojazd
Autostrada E18 w kierunku Drammen do miejscowości Sandvika, tam zjazd na E16 na północ. Przed wjazdem do Hønefoss należy skręcić w drogę nr. 7 na zachód i jechać nią aż do Sokna. Na rondzie skręt w lewo w drogę Hallingdalsveien, która prowadzi do Noresund, skąd już tylko kilka miunt do wyciągu drogą 192. Przybliżony czas podróży to 1 godzina i 40 minut.
Niektóre ceny karnetów
– Dzienny (9:30 – 15:30/16:30): Dorośli – 190 pln, dzieci do l. 15 – 155 pln, do l. 6 – gratis.
– Wieczorny od środy do piątku (17:30 – 20:00): Wszyscy od l. 6 – 80 pln, do l. 6 – gratis.
Godziny otwarcia
Przed 1. lutego: codziennie od 9:30 do 15:30
Po 1. lutego: codziennie od 9:30 do 16:30
Dodatkowo jazda wieczorna na wybranych stokach od środy do piątku od 17:30 do 20:00.
http://vinter.norefjell.com