Twierdza Akershus Festning      

Najsłynniejsza twierdza Norwegii, bliski świadek lokalnej historii od średnowiecza do współczesności.

Na skraju cypla Akersneset, przy wschodnim brzegu koniuszka Oslofjordu, otoczona wysokimi murami i wałami ziemi, doskonale widoczna z naprzeciwległej dzielnicy Aker Brygge, skrajnie kontrastującej z nią nowoczesnością; dumnie stoi Twierdza Akershusfestning. Być może żadna inna budowla w Norwegii nie była scenerią do tak wielu przełomowych wydarzeń w dziejach Kristianii.

Wybudowano ją pod koniec XIII w. jako siedzibę króla. Jak wiele innych centralnych miejsc w Oslo, otrzymała nazwę pochodzącą od wioski Aker, która zajmowała te tereny na długo przed powstaniem na nich miasta.

Ze względu na strategiczne położenie Twierdzy, rozbudowywano ją coraz bardziej, aż stała się jedną z najpotężniejszych w Skandynawii. Jednak pod koniec XVI w., po niezliczonych atakach, oblężeniach i dużym pożarze, forteca potrzebowała renowacji. Sztuki tej z rozmachem dokonał ambitny król Chrystian IV: przekształcił budowlę w renesansowy zamek, pełniący funkcję cytadeli pośród nowych, potężnych obwałowań zwieńczonych bastionami.

Przez pół tysiąćlecia Twierdza pozostawała niezdobyta, jednak na początku XIX w. jej wartość obronna zmalała. W swoim kolejnym wcieleniu stała się najcięższym więzieniem Norwegii, zwanym przez skazańców twierdzą niewolników, z powodu katorżniczej pracy, do jakiej byli tam zmuszani. W połowie XIX w. tereny zamkowe ostatecznie przejęło wojsko, które przekszatłciło je w koszary z siedzibą dowództwa ministerstwa obrony.

Na terenie Akershusfestning znajduje się plac egzekucji, gdzie w 1945 działacze norweskiej patyzantki byli rozstrzeliwani przez kolaborujące z nazistami władze. Jednak jeszcze w tym samym roku wykonano tu też karę śmierci na norweskim führerze Vidkunie Quislingu, który, zaledwie 3 lata wcześniej, w tym samym miejscu kazał się mianować premierem Norwegii.

Na początku XX w. rozpoczęła się trwająca niemal 60 lat renowacja Twierdzy Akershus. Dziś znajudą się tu biura ministerstwa obrony narodowej, Muzeum Obrony Narodowej Forsvarsmuseet oraz Muzeum Ruchu Oporu Norges Hjemmefrontmuseum.  W kaplicy grobowej pod południowym skrzydłem spoczywają ciała niektórych tutejszych władców.

Akershusfestning to również miejsce reprezentacyjne, gdzie obchodzi się krajowe i międzynarodowe wydarzenia, spotkania i jubileusze. Podczas tych najważniejszych w Oslo rozbrzmiewa huk salw  oddawanych z rozstawionych wokół Twierdzy armat. Te tereny nadal należą do wojska, dlatego cały czas można spotkać tu maszerujących wartowników Gwardii Królewskiej.

Odwiedzając fortecę Akershus nie można zapomnieć o spacerze po jej południowym bastionie, z którego roztacza się romantyczny widok na Oslofjord i Aker Brygge.

Dojazd
Z dworca centralnego Oslo S tramwaj nr 12 w kierunku Majorstuen do przystanku Kontraskjæret, lub  7 minut pieszo w kieunku południowo wschodnim od przystanku metra T-banen Nationaltheatret (wszystkie linie).

 

Godziny otwarcia

M.Obrony Narodowej
Forsvarsmuseet
Muzeum Ruchu Oporu

Hjemmefrontmuseum

Od maja do sierpnia:
poniedziałek – niedziela 10 – 17Od września do kwietnia:
wtorek – niedziela 10 – 16

W poniedziałek zamknięte

www.forsvaretsmuseer.no/forsvarsmuseet

 

 

Od maja do sierpnia:
poniedziałek – sobota 10 – 17
niedziela 11 – 17Od września do kwietnia:
poniedziałek – piątek 10 – 16
sobota – niedziela 11 – 16

www.forsvaretsmuseer.no/hjemmefrontmuseet