Zwiedzanie studia nagrań telewizji NRK

Za kulisami jednego z najciekawszych nadawców radiowo-telewizyjnych w Europie    

Norsk rikskringkasting, w skrócie NRK, to norweska publiczna rozgłośnia kikudziesięciu ogólnokrajowych i lokalnych kanałów radiowo-telewizyjnych oraz internetowych.

NRK stworzono na wzór angielskiego BBC. Historia organizacji sięga lat 20-tych, odkąd aż do II wojny światowej skupiano się na publicystycznych programach radiowych. W czasie wojny władzę nad NRK przejęli naziści, wykorzystujący rozgłośnię do działań propagandowych. Dopiero na początku lat 60-tych rozpoczęto regularną emisję programu telewizyjnego.

Dziś NRK to pod wieloma względami nadawca wyjątkowy. Dotyczy to w pierwszej kolejności infrastruktury technicznej, której budowa zmuszała do pokonywania licznych barier stawianych przez tutejsze ukształtowanie terenu. Celem NRK już od wczesnych lat funkcjonowania było docieranie do niemal wszystkich mieszkańców tego poprzecinanego fiordami górzystego kraju. Dzięki temu nadawca posiada największą ilość nadajników per capita na świecie.
Publiczne programy radiowo-telewizyjne w Norwegii są niemal w całości pozbawione reklam. Jest to niezwykle komfortowe dla odbiorcy, wiąże się niestety z drogą opłatą abonamentową, finansującą działalność NRK w 97% i której surowe egzekwowanie jest kontrowersyjnym tematem w norweskiej debacie publicznej. Jednak skuteczna ochrona telewizji przed komercyjnymi wpływami ma niewątpliwie poztywny wpływ na jej jakość i misję społeczną. Nadawane bez przerw reklamowych relatywnie nowe filmy fabularne i dokumentalne, programy publicystyczne, doskonałe koncerty – to wyjątkowa gratka dla ambitnego widza.

W dzielnicy Marienlyst, w północno-zachodniej części śródmieścia Oslo, mieści się siedziba NRK, zatrudniająca około 2.000 pracowników, pracujących przy powstawaniu programów publicystycznych i rozrywkowych dla telewizji, radia i internetu. Zwiedzanie studiów na Marienlyst jest popularną atrakcją wśród mieszkańców Oslo i regularnym celem wycieczek edukacyjnych tutejszych szkół. Mile widziani są również turyści. Zwiedzanie daje rzadką mozliwość zajrzenia za kulisy telewizji, wglądu w procesy tworzenia programów w studiach nagrań, montażowniach i pomieszczeniach produkcyjnych a także przyjrzenia się rekwizytom i kostiumom w bogato wyposażonej zbiornicy.

Adres
Bjørnstjerne Bjørnsons plass 1
Jak trafić
?
Z centrum wszystkimi liniami metra w kierunku zachodnim do przystanku Majorstuen. Stamtąd 8 minut pieszo w kierunku północno-zachodnim
Ceny biletów
Dorośli – 50 pln. Młodzież do lat 16, studenci, seniorzy od lat 67 – 35 pln. Zakup biletów na stronie internetowej www.billettservice.no
Godziny zwiedzania
Soboty i niedziele, godz. 13
www.nrk.no